Téma: A tudományos megismerés módszerei. Fizikai mennyiségek és mérésük.
Cél: a tanuló kmegismertetése a fizikai kutatások módszereivel, a fizikai mennyiségekkel és azok mérésével.
Az óra típusa: előadás.
Az óra menete.
Szervezési kérdések. (5min)
Előadás (30min)
- Fizikai kutatások és azok módszerei.
Fizikai kutatás – valamilyen jelenség céltudatos tanulmányozása a fizika módszereivel.
A fizikai kutatások módszerei:
- Megfigyelés – a természeti jelenség elsődleges észlelése későbbi tanulmányozás céljából
- Kísérlet - a fizikai jelenség elmélyültebb tanulmányozása a tudósok által ellenőrzött körülmények között
- Elméleti módszerek – a kísérleti eredmények értékelése alapján fizikai törvények megfogalmazása, új fizikai jelenségek,események előrejelzése
- Fizikai modell – az elmélet által használt, leegyszerűsített ábrázolása egytestnek, vagy fizikai jelenségnek (például - anyagi pont)
II.Fizikai mennyiségek mérése.
Fizikai mennyiség – néhány objektum vagy fizikai jelenség közös minőségi jellemzője, amely mennyiségi értlemben minden egyes esetben külön értéket vehet fel. (például egy tehergépkocsinak és egy mopednek egyaránt minőségi jellemzője a tömeg – fizikai mennyiség, amely mennyiségileg jelentősen eltér a konkrét esetekben – a gépkocsi tömege sokkal nagyobb mint egy mopedé)
A fizikai mennyiség mérése – egy fizikai mennyiséget megmérni azt jelenti, hogyösszehasonlítsuk egy vele azonos nemű mértkkel, amit egységnyinek tekintünk. (például – a távolság mérésekor a kapott eredményt összehasonlítsuk a távolság egységével, a méterrel)
A mérések lehetnek:
- Közvetettek – ilyenkor a megmért mennyiséget közvetlenül összehasonlítjuk az egyéggel (etelonnal) egy mérőműszer segítségével, amely eleve a megfelelő mértékegységekben van skálázva.
Három fő kísérletileg közvetlenü l mérhető mennyiség: Távolság, tömeg, idő
- Közvetettek – ilyenkor a mérendő mennyiség értékét kiszámítják más, közvetlenül mért mennyiségek értékeiből (például – sűrűség : ρ=m/V)
III.A mértékrendszerek felépítése.
A jelenleg a tudományban, az iskolában és jelentős mértékben a mindennapi életben használt mértékrendszert francia tudósok dolozták ki a XVIII. Sz. végén, a Ngy francia polgári forradalom után. Ezt Nemzetközi Mértékrendszernek nevezik, röviden SI – rendszer. Ebben a rendszerben:
Távolság.
m - méter, a távolság mértékegysége. Etalonja 1960-ig egy speciális ötvözetből készült 1 m hosszuságú tárgy lett amit a Mértékek és súlyok palotájában őriznek Párizsban.
A modern értelmezés szerint: 1m egyenlő azzal a távolsággal, amit a fény tesz meg a vákuumban 1 / 299 792 458 másodperc alatt.
Tömeg.
Kg – kilogramm, a tömeg mértékegysége.
Etalonja egy platina-irridium henger a Mértékek és súlyok palotájában, amelynek magassága és alapjának átmérője 39mm . A modern értelmezés szerint a tömeg a test tehetetlenségét és gravitációs tulajdonságait jellemzi.
Idő
Sec – secundum (másodperc), az idő mértékegysége.
A modern értelmezés szerint: egy másodperc egyenlő a Cs atom – 133-as izotópja két enrgiaszintje közötti átmenet erdményeként létrejövő elektromágneses sugárzás 9 192 631 770 periódusával.
IV.A fizikai mennyiségek többszörös és tört egységeinek leírására szolgáló előtagok.
előtag |
jelentése |
jelölése |
szorzó |
előtag |
jelentése |
jelölése |
Szorzó |
tera |
szörnyeteg |
T |
1012 |
centi |
száz |
c |
10-2 |
giga |
gigantikus |
G |
109 |
milli |
ezer |
m |
10-3 |
mega |
nagy |
M |
106 |
micro |
kicsi |
µ |
10-6 |
kilo |
ezer |
k |
103 |
nano |
törpe |
n |
10-9 |
hekto |
száz |
h |
102 |
piko |
kis mennyis |
p |
10-12 |
Összegzés (8min)
1.Nevezzétek meg a fizikai kutatás legfontosabb módszereit. Hozzatok fel példákat.
2.Mit nevzünk fizikai mennyiségnek?
3.Mit jelent megmérni egy fizika mennyisget?
4.Nevezzétek meg a SI rendszer legfontosabb mértékegyséeit, azok etalonjait és a fizikai mennyiségeket, melyeknek a mérésére szolgálnak.
5.Hozzatok fel példákat a többszörös és tört értékű fizikai mennyiégek előtagjaira. Mikor van rájuk szükség?
Házi feladat.
Válaszolni a kérdésekre:
1.Mondjatok példákat a fizikai modellekre. Miért nem felel meg a valóságnak egy-egy fizikai model?
2.Hozzatok fel példákat a többszörös és tört értékű fizikai mennyiégek előtagjaira. Mikor van rájuk szükség?
Kapcsolódó videók
A mérés, mint összehasonlítás